Nizozemski jezik

Nederlands? Hollands? Nizozemski? Holandski?

„Nizozemski? Kaj, to je jezik?“ neke su od reakcija koje izaziva taj (mali?) germanski jezik sa zapada Europe. Nemalo ljudi iznenadi se kad sazna da je nizozemski službeni jezik u dvjema europskim zemljama – u Nizozemskoj i Belgiji te u jednoj južnoameričkoj, u Surinamu. U Europi govori ga oko 23 milijuna ljudi, što je više od svih skandinavskih jezika zajedno. Dosta često može se čuti da je to mješavina njemačkog i engleskog, no to, srećom, nije istina. Nizozemski jest germanski jezik, srodan njemačkom i donekle engleskom, ali to su i svi ostali germanski jezici. Nema padeže što ga, na prvi pogled, čini „lakšim“ od njemačkog. Izgovor karakterizira dosta dugih vokala i dvoglasa. Nizozemski je jezik velikih gradova diljem Flandrije i Nizozemske, od Bruggea i Genta na jugu, preko prekrasnog Antwerpena na rijeci Schelde, Den Haaga te Rotterdama, najveće europske luke i, na kraju naravno, Amsterdama. Nizozemsku poznajemo po stalnoj borbi s vodom, bezbrojnim branama, ali i umjetnosti, od Rembrandta i Rubensa do Van Gogha i Mondriana. Poznata nam je i (čudna) nacionalna boja – narančasta (oranje) kao i amsterdamski kanali. Međutim, malo nam je poznato da sa znanjem nizozemskog jezika neće biti problema sporazumjeti se, primjerice, u Južnoafričkoj Republici, gdje je jedan od službenih jezika afrikaans, jezik nastao iz nizozemskog koji su kolonizatori donijeli u 17. st. Nizozemci su nam poznati kao trezveni i liberalni, njihova zemlja kao površinom mala i nizinska, njihova kultura bogata, a njihov jezik kao čudan.

Je li to zaista istina moći ćete se uvjeriti tek kad upišete Klasičnu gimnaziju i počnete ga učiti! Welkom allemaal!

Voditelj: Toni Bandov, prof.

Klasična gimnazija Zagreb / Križanićeva 4a, HR-10000 Zagreb / www.gimnazija-klasicna-zg.skole.hr / ured@gimnazija-klasicna-zg.skole.hr